Skúška ženícha
Na prahu nevestinho domu mal ženích prichystané poleno so sekerou a fľašu vína. Ak chytil sekeru, bolo to dobré znamenie: bude z neho dobrý hospodár. Ale ak sa rozhodol pre fľašu vína, neveštilo to nič dobré: bude z neho opilec.
Skúška nevesty
Pri prvom vkročení do ženíchovho domu mala nevesta pripravenú v miestnosti metlu, ktorou musela pozametať a opäť ju postaviť na miesto. Dávala tým najavo, že chce byť dobrou domácou pani.
Ryža
Aby mali novomanželia hojne potomkov, sú po obrade zasypaný ryžou, v niektorých krajinách konfetami, orieškami alebo hrozienkami, niekedy aj bonbónmi. Rovnaký význam má aj iný zvyk: počas hostiny je neveste do lona posadené malé dieťa.
Ochranné kúzlo
Priatelia zasypávajú novomanželov pred ich domom orieškami, zrnom, drobnými mincami. Tentokrát ide o obeť, ktorá sa prináša bohom domu a domáceho krbu. Obeť má zmieriť duchov s novozaloženou rodinou.
Rozsypávanie kvetín
Netere snúbencov alebo dcéry ich priateľov idú v čele svadobného sprievodu do kostola a rozhadzujú okolo kvetiny. Toto je pôvodom pohanský zvyk. Kvetiny mali prilákať bohyňu plodnosti.
Svadobný tunel
Priatelia vytvoria uličku, cez ktorú musia obaja novomanželia prejsť, pričom sa im v tom snažia všemožne zabrániť, ale nie násilne. Symbolický význam: prekonávanie manželstva v ťažkostiach.
Zaťahovanie
Ženíchovi kamaráti napnú po skončení obradu pred východom z kostola povraz ozdobený kvetmi, stuhami, ale napr. aj vypitými fľašami, a dovolia novomanželom prejsť iba keď sa ženích vyplatí. Týmto spôsobom sa ženích vykupuje zo svojich mladíckych hriechov.
Prah
Prečo prenáša ženích nevestu cez prah ich spoločného domova? Vraj preto, aby oklamal zlých duchov, ktorí striehnu pod prahom a strážia dom. Iný význam: symbolický začiatok nového života.
Kruhový tanec
Nevesta tancuje zo zavretými očami, zatiaľ čo sa slobodné dievky pokúšajú získať kúsok jej závoja. Muži utvoria okolo nevesty ochranný kruh, aby zabránili dievkam dostať sa k neveste. Ak je kruh prerazený, symbolizuje to rozlúčku s nevinnosťou.
Únos nevesty
Symbolizuje odlúčenie dievčaťa od rodičov a prechod k novému životu. V pokročilej hodine, keď sa už hostina schyľuje ku koncu unesú priatelia novomanželov nevestu. Pokiaľ ju ženích nenájde, musí zaplatiť výkupné. Pozor: Akcia by mala byť každopádne časovo ohraničená, aby ostatní hostia dlhé hodiny nečakali na nevestin návrat, a nakoniec sa nedočkali.
Družičky
Sú to ešte slobodné dievčatá, ktoré sprevádzajú nevestu do kostola. I tento zvyk mal svoj význam: duchovia, ktorí chcú neveste uškodiť, si ju majú zmýliť s niektorou z družičiek. Aby sa to podarilo, musia mať družičky na sebe šaty veľmi podobné nevestiným.
Spoločné jedenie polievky
Spoločné jedenie polievky novomanželmi z jedného taniera pri svadobne hostine ma symbolizovať ich spoluprácu. Druhý význam, ktorý je snáď ešte podstatnejší, je symbol spoločného krajca, z ktorého bude treba si brať aj dávať rovnakým dielom. Práve pre túto výstižnú symboliku je uvedený svadobný zvyk dodnes veľmi rozšírený.
Rozbíjanie tanierov
Tento zvyk mal korene hneď v dvoch poverách – že črepy prinášajú šťastie a že spoločným zametaním novomanželia preukazujú vôľu spolupracovať a ich manželstvo tak bude harmonické.
Pozývacie koláčiky
Podľa tradície sa pečú niekoľko týždňov pred svadbou. Rozdávajú sa príbuzným, priateľom a susedom a sú zároveň pozvánkou na svadobnú hostinu. Koláčiky by mali mať najmenej tri rôzne náplne a sú považované za vizitku kuchárskeho umenia domácej pani.
Komentáre